Święty Graal współczesnej fizyki
Święty Graal współczesnej fizyki
RYS. MAREK ADAMIK
Jerzy Kowalski-Glikman
Teoria wszystkiego jest Świętym Graalem współczesnej fizyki teoretycznej. Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądać teoria opisująca w sposób całościowy wszystkie zjawiska świata materialnego, możemy jednak spekulować, jakich właściwości mieć nie powinna.
Fizycy żyją nadzieją na stworzenie teorii wszystkiego, jakiejś konstrukcji myślowej, która stałaby się podstawą naszego rozumienia świata. Teoria taka stała się celem całego pokolenia fizyków teoretyków, a zdaniem wielu znajduje się już niemal w zasięgu ręki. Przekonanie takie wyraża na przykład Michio Kaku w wydanym ostatnio bestsellerze "Wizje". W jego mniemaniu rychłe stworzenie tej teorii zwiastować będzie koniec nauki.
Choć w moim przekonaniu rzeczywiście możemy spodziewać się powstania teorii wszystkiego w ciągu najbliższych lat, uważam, że jej powstanie nie będzie zwiastować końca nauki. Kaku, śladem wielu innych uczonych, popada bowiem w szereg pułapek myślowych. Prześledźmy niektóre z nich, po to chociażby, by zorientować się, czym teoria wszystkiego być nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta