Iran: Reformatorzy w odwrocie
Iran: Reformatorzy w odwrocie
RYSZARD MALIK
Próby wskazania, w jakim kierunku zmierza dzisiejszy Iran, są z góry skazane na niepowodzenie. Trzy lata temu, kiedy wybory prezydenckie zdecydowaną większością głosów wygrał Mohammad Chatami, wydawało się, że nowy - określany jako człowiek zmian - szef państwa wyprowadzi Iran z izolacji, do jakiej Teheran, swoją polityką zamknięcia i wrogości wobec świata, sam się przyczynił. Ponieważ zakładano, że nowy prezydent musi mieć nieco czasu, nie oczekiwano szybkiego przełomu.
Zaczęło się dobrze. Pojawiły się pewne gesty pod adresem USA, z którymi Iran nie ma stosunków dyplomatycznych od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku. Były wizyty prezydenta w krajach dotąd omijanych przez irańskich przywódców, nawet w państwach Europy Zachodniej. Nastąpiła poprawa w relacjach z Arabią Saudyjską. Jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta