Nowe oblicza edukacji
Nowe oblicza edukacji
Rebecca L. Oxford
Sztuczna inteligencja jako odrębna dziedzina istnieje już od kilku lat, możemy więc śmiało zakładać, że w nowym millenium komputery mogą stać się nawet bardziej inteligentne niż ludzie.
Najprawdopodobniej będą mogły również nam pomóc w rozwijaniu inteligencji. Istnieją już implanty mózgowe, które niwelują niektóre symptomy choroby Parkinsona. A jeśli nauka potrafi, za pomocą takich implantów, wpływać na pracę mózgu cierpiących na chorobę Parkinsona, to czyż nie będzie w stanie stworzyć implantów podnoszących poziom inteligencji? Niektórzy naukowcy twierdzą, że będzie. A wówczas, zasadniczej zmianie będą musiały ulec systemy edukacyjne, by nadążyć za rozwojem ludzkich możliwości.
Nowe millenium z pewnością otworzy nowe pokłady wiedzy nie tylko dla naukowców i techników, lecz również dla zwykłych uczniów. Zakres naszej szczegółowej wiedzy znacznie się poszerzy. Weźmy na przykład prace nad rozkodowaniem ludzkiego kodu genetycznego i zastanówmy się nad implikacjami tego osiągnięcia dla uczących się. Co najmniej część tej coraz bardziej zaawansowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta