Lepiej byłoby napisać na nowo
Projekt prawa pocztowego po rządowych autopoprawkach
Lepiej byłoby napisać na nowo
RYS. JACEK FRANKOWSKI
JERZY GOSPODAREK
Pierwsze projekty prawa pocztowego chciały nadać uprawnienia operatora publicznego różnym podmiotom. Odstąpienie od tego pomysłu wcale nie jest korzystne dla Poczty Polskiej.
W specjalnie powołanej podkomisji w ramach sejmowej Komisji Transportu i Łączności rozpoczną się niebawem prace nad rządowym projektem prawa pocztowego. Nie będzie to łatwe. Autopoprawka do pierwotnej wersji przewiduje daleko idące zmiany aż w 23 artykułach na ogólną liczbę 83.
Nie jest dobrze
Niestety projekt nadal nie jest dobry. Już sam tytuł ustawy jest na wyrost i wywołuje wątpliwości w świetle zasad techniki prawodawczej (ZTP), które "prawo" jako określenie przedmiotu ustawy rezerwują dla ustaw wyczerpująco normujących obszerną dziedzinę. Ta ma być o połowę mniej obszerna od uchwalonej 21 lipca 2000 r. ustawy - Prawo telekomunikacyjne, a co więcej, obowiązuje odrębna, z 30 lipca 1997 r., o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz. U. nr 106, poz. 675). Ponadto myląco i zupełnie niepotrzebnie projekt wypowiada się w art. 1 ust. 2 o celu tej ustawy, chociaż zgodnie z § 10 ZTP w ustawie nie należy zamieszczać wypowiedzi nie wyrażających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta