Trzecia droga to droga w prawo
Gary S. Becker
"Tylko de Gaulle mógł dać wolność Algierii; tylko Nixon mógł zdobyć się na otwarcie wobec Chin" - za takim stwierdzeniem kryje się godna uwagi zasada: partie polityczne, kierując się względami na własne interesy, często decydują się na radykalne odejście, a niekiedy nawet rezygnację ze swej tradycyjnej ideologii. Odnosi się to zwłaszcza do Europy, ale w coraz większym stopniu również do reszty świata - co widać, gdy analizuje się poczynania rządów, które mienią się lewicowymi i socjalistycznymi.
Pod koniec lat pięćdziesiątych w związku z sytuacją w Algierii Francja znalazła się na krawędzi wojny domowej. Wtedy do Pałacu Elizejskiego wezwano, z zadaniem ratowania kraju, generała Charles'a de Gaulle'a, który od roku 1946 nie sprawował już władzy. De Gaulle, niekwestionowany patriota, wydawał się jedynym człowiekiem, który był w stanie dać Algierii wolność.
Zbliżenie między Ameryką i rządzonymi przez Mao Chinami, zaznaczające się pod koniec lat sześćdziesiątych, było możliwe, ponieważ Chiny znalazły się w konflikcie politycznym i wojskowym ze Związkiem Radzieckim. Amerykańscy demokraci wiedzieli o tym równie dobrze jak republikanie, ale prezydent Johnson obawiał się zwrócić ku Chinom, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta