Uwarunkowania inflacji
Stabilne ceny oznaczają trwały wzrost gospodarczy
Uwarunkowania inflacji
JERZY CZAPIEWSKI
CEZARY JÓZEFIAK
Pod koniec sierpnia bank centralny podniósł stopy procentowe. Spotkało się to z gwałtowną krytyką wielu dziennikarzy i niektórych teoretyków. Podniesienie stóp procentowych nie pomoże, ich zdaniem, w hamowaniu inflacji - ponieważ jej przyspieszenie wynikło z przyczyn niepieniężnych - a jednocześnie zaszkodzi gospodarce. Osłabi bowiem wzrost gospodarczy i przyciągnie spekulacyjny kapitał, który poprzez aprecjację złotego i pogorszenie bilansu handlu zagranicznego zbliży nas do kryzysu walutowego.
Dziś, gdy emocje opadły, warto wrócić do tych zarzutów, ponieważ ci, którzy je wysuwali, źle informowali czytelników o zależnościach, jakie bierze się pod uwagę w polityce pieniężnej. Skoncentruję się na dwóch sprawach: związku polityki pieniężnej z przyczynami inflacji oraz konsekwencjach restrykcyjnej polityki pieniężnej dla gospodarki.
Wzrost cen może wynikać z przyczyn pieniężnych, czyli nadmiernej podaży pieniądza, i z przyczyn niepieniężnych. Do tych ostatnich należą na przykład: wzrost zagranicznych cen towarów, które importujemy, wzrost podatków pośrednich, wzrost cen regulowanych przez państwo, negatywny szok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta