Można posiedzieć
Do więzienia idzie się nie za długi, ale za uchylanie się od ich spłacenia
Można posiedzieć
RYS. PAWEŁ GAłKA
Czy można pójść do więzienia za długi? Teoretycznie nie ma dziś w Polsce takiej możliwości. Niemniej zdarza się, że ktoś siedzi dlatego, że nie płaci, choć powinien. Nie jest to jednak wprost więzienie za dług, ale w związku z długiem.
Konstytucja każdemu gwarantuje wolność osobistą, a pozbawienie wolności może nastąpić wyłącznie na zasadach określonych w ustawie. Żadna zaś ustawa nie przewiduje pozbawienia wolności za samo niepłacenie rachunków. Również ratyfikowana przez Polskę konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności nie dopuszcza pozbawienia wolności za długi. Nie powinien jednak spać spokojnie nikt, kto nie zwraca pożyczonych pieniędzy.
Dług oszukańczy
Można iść do więzienia za dług zaciągnięty nieuczciwie, w wyniku przestępstwa, w szczególności przez oszustwo. Dzieje się tak, gdy ktoś pożycza pieniądze, wiedząc, że ich nie odda. Opowiada np. znajomemu, że potrzebuje pożyczki na operację dziecka, podczas gdy wcale nie jest ono chore, a wyłudzona gotówka zostaje przetracona na alkohol i inne rozrywki, bez zamiaru zwrotu. Takie oszukańcze zaciągnięcie długu podpada pod art. 286 kodeksu karnego i można za nie trafić do więzienia nawet na 8 lat. Kara jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta