Nic na żywioł
Fuzje i przejęcia kontroli w ustawie antymonopolowej
Nic na żywioł
ELŻBIETA MODZELEWSKA-WĄCHAL
Gospodarka rynkowa kojarzona jest na ogół z daleko idącą swobodą podejmowania decyzji gospodarczych. Ingerencja państwa traktowana jest jak wyjątek i ograniczana do niezbędnego minimum.
Obszarem, w którym państwo gwarantuje sobie prawo bezpośredniego, władczego oddziaływania na zachodzące procesy, jest ochrona konkurencji. Zdrowa konkurencja jest bowiem w gospodarce rynkowej niezbędna dla rozwoju gospodarczego i poprawy efektywności gospodarowania, a także, w rezultacie, ochrony interesów konsumentów.
Ingerencja państwa w dziedzinie konkurencji może być ukierunkowana bądź na zapobieganie patologiom rynkowym, bądź na ich zwalczanie.
Lepiej przeciwdziałać
Pierwsza metoda polega na niedopuszczeniu do zbyt silnej pozycji rynkowej przedsiębiorców, dającej im możliwość podejmowania decyzji gospodarczych bez liczenia się z konkurentami i interesami odbiorców. Służy temu kontrola koncentracji rynkowej o charakterze organizacyjnym lub kapitałowym, przeprowadzana ex ante. Najbardziej typowym rozwiązaniem w prawodawstwach państw posiadających prawo konkurencji (jest ich ponad 80) jest obowiązek uzyskiwania zgody właściwego w sprawach konkurencji organu państwowego na zamierzoną operację prowadzącą do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta