Bankowo w Europie
Bankowo w Europie
TOMASZ KRAWCZYK
Polskie prawo bankowe cechuje wysoki stopień harmonizacji z prawem Unii Europejskiej, a tym samym ze standardami światowymi. Mimo to wymaga dalszych prac dostosowawczych, w tym dotyczących pieniądza elektronicznego. Cel ten spełnia przyjęty przez Radę Ministrów 12 grudnia 2000 r. obszerny projekt nowelizacji prawa bankowego.
Chodzi przede wszystkim o dostosowanie naszych przepisów do nowej dyrektywy nr 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 marca 2000 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe. Projekt bierze także pod uwagę dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje zajmujące się wydawaniem pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad tymi instytucjami (Wspólne Stanowisko (WE) nr 8/2000 uchwalone przez Radę 29 listopada 1999 r.) oraz projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej tzw. pierwszą dyrektywę bankową nr 77/780/EWG (Wspólne Stanowisko (WE) nr 9/2000 uchwalone przez Radę 29 listopada 1999 r.). Poza tym wdraża do polskiego systemu prawnego wiele postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 97/5/WE z 27 stycznia 1997 r. w sprawie realizacji przez banki zleceń przelewu w obrocie z zagranicą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta