Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kamień niezgody

09 listopada 1994 | Kraj | AK

Niesnaski w wojewódzwie przemyskim wokół pomników stawianych UPA nie służą pokojowi

Kamień niezgody

Andrzej Kaczyński

-- Można się spierać: pomnik czy nagrobek -- mówił, nieco stropiony nową awanturą, któryś z urzędników wojewódzkich w Przemyślu. -- Tak go będą nazywać, jak komu potrzeba. Jeśli kłopot będzie sprawiać pomnik, to będą twierdzić, że to okazalszy nagrobek. Postawiono go na zbiorowej mogile. Ale ma charakter monumentalny.

Na cmentarzu w Hruszowicach, wiosce położonej 20 kilometrów od Przemyśla, w gminie Stubno, 9 października tego roku sporny o biekt został uroczyście poświęcony. Nie jest ukryty, bynajmniej. Widać go z daleka. Cmentarz leży na skraju wsi, na wzniesieniu, tuż przy drodze, jedynej drodze przez Hruszowice.

Wykonany z pięknego rdzawego piaskowca z Trembowli. Przed wojną tym kamieniem był obłożony, zniszczony przez Niemców i zakazany za czasów PRL, a teraz odbudowany, pomnik Orląt Przemyskich. Do rekonstrukcji chciano użyć tego samego tworzywa. Nie u dało się go sprowadzić. Ma formę bramy z krzyżem; krzyż jest żelazny.

Brama to częsty

chrześcijański motyw

architektury nagrobnej: transitus, przejście. Z ostał na przykład ostatnio zastosowany jako dominanta nad właśnie urządzaną na głównym cmentarzu Przemyśla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 319

Spis treści
Zamów abonament