Złożoność rzeczy, czyli umowy z członkami zarządu
Złożoność rzeczy, czyli umowy z członkami zarządu
Poprzednie odcinki tego cyklu
Zawieranie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością umów z członkiem zarządu tej spółki wywoływało pod rządami kodeksu handlowego liczne kontrowersje. Dotyczył tego bezpośrednio art. 203 k.h., w którym ustawodawca zamieścił postanowienie, zgodnie z którym w umowach między spółką a członkami zarządu oraz w sporach z nimi reprezentuje spółkę rada nadzorcza lub pełnomocnicy powołani w uchwale wspólników.
Na tle tego przepisu powstały wątpliwości dotyczące przede wszystkim zakresu jego stosowania oraz konsekwencji prawnych uchybienia regulacji zawartej w ww. artykule. Odnośnie do pierwszej kwestii pojawiło się pytanie, czy art. 203 k.h. znajduje zastosowanie do wszelkich umów zawieranych między spółką a członkiem jej zarządu, czy też jego stosowanie ogranicza się do umów związanych z pełnieniem funkcji członka zarządu spółki, a więc przede wszystkim umów o pracę, zlecenia, o zarządzanie spółką, kontraktów menedżerskich i innych umów, których przedmiot byłby związany ze sprawowaniem w spółce funkcji członka zarządu.
Jeżeli zaś chodzi o skutki prawne niezachowania wymogów reprezentacji ustanowionych w ww. artykule, zaprezentowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta