Słoneczny żaglowiec
Słoneczny żaglowiec
Zjawisko takie rzeczywiście istnieje: promieniowanie słoneczne wywiera niewielkie, ale realne, ciśnienie na powierzchnie, na które pada. Czy w warunkach próżni międzyplanetarnej siła ta mogłaby napędzać statki kosmiczne? Na oceanie im większa powierzchnia żagla, tym mocniej "ciągnie" on kadłub; jak duży musiałby być żagiel słoneczny, by napędzać kosmiczny żaglowiec? Czy rozważania o takich sprawach zaliczać do fantastycznych mrzonek czy też mogą one być przedmiotem naukowych projektów badawczych?
W centrum kongresowym w Tuluzie o dbyło się międzynarodowe seminarium, w którym uczestniczyli zarówno naukowcy, jak i przedstawiciele przemysłu. Omawiano temat niecodzienny, ale jednocześnie taki, który coraz częściej będzie gościł na łamach prasy: napęd fotoniczny, czyli świetlny. Dotychczas czytaliśmy o czymś takim jedynie w książkach z gatunku science fiction. Teraz okazuje się, że świat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta