Lepiej przymusowo niż dobrowolnie; Co może, co musi, a czego mu nie wolno
- Lepiej przymusowo niż dobrowolnie - umorzenie udziałów trzeba zapisać w umowie
- Co może, co musi, a czego mu nie wolno - członek zarządu w spółce z o.o. Umorzenie udziałów trzeba zapisać w umowie
Lepiej przymusowo niż dobrowolnie
Tydzień temu pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE o problemach, jakie czekają spółkę cywilną przy przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynika to z nowej, nie występującej wcześniej, a usankcjonowanej przez kodeks spółek handlowych, możliwości przekształcenia spółki cywilnej w kapitałową.
Warto wiedzieć, że kodeks spółek handlowych wprowadził również zmiany w przepisach odnoszących się wprost do spółek z o.o. Okazuje się, iż ma to skutki podatkowe, na przykład w sytuacji, gdy umarzane są udziały przysługujące osobie fizycznej-wspólnikowi spółki z o.o.
- Zgodnie z art. 199 par. 1 k.s.h., udziały mogą zostać umorzone jedynie po wpisie do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Jeżeli w statucie umorzenie udziałów nie jest przewidziane, wówczas nie może być przeprowadzone - przypomniała Dorota Szubielska z Kancelarii K. Wierzbowski, D. Szubielska i Wspólnicy, podczas konferencji na temat praktycznych konsekwencji wprowadzenia kodeksu spółek handlowych dla
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta