Członek zarządu i wierzyciele
- Poprzednie odcinki Członek zarządu i wierzyciele
Popularność formuły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w polskim obrocie handlowym wynikała przede wszystkim z korzystnej dla wspólników możliwości ograniczenia odpowiedzialności za jej zobowiązania jedynie do wartości wniesionych wkładów na kapitał zakładowy i wyłączenia odpowiedzialności wspólnika za jej zobowiązania osobistym majątkiem (art. 151 § 4 kodeksu spółek handlowych).
Gwarancją zaspokojenia interesów wierzycieli w spółkach kapitałowych jest jej majątek, a szczególnie obowiązek utrzymania majątku w wysokości nie niższej niż nominalnie określona suma kapitału zakładowego. O jego specyficznej, gwarancyjnej roli była już mowa w ramach niniejszego cyklu (odcinek 64).
Jednak gwarancyjna funkcja kapitału zakładowego może okazać się iluzoryczna, gdy wierzyciele nie mogą uzyskać zaspokojenia wierzytelności od spółek pośpiesznie likwidujących swoje przedsiębiorstwa bez przestrzegania korzystnych dla interesów wierzycieli przepisów o likwidacji i wykreśleniu spółki z rejestru (art. 270-290 k.s.h.). Praktyka życia gospodarczego aż nazbyt często pokazywała, jak niewiele warte są tytuły egzekucyjne przeciwko spółce, która nie posiada majątku na zaspokojenie roszczeń wierzycieli.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta