Amparo, czyli skarga o ochronę praw i wolności obywatelskich
Amparo, czyli skarga o ochronę praw i wolności obywatelskich
Czy kompetencje Trybunału, któremu pan przewodniczy, są zbliżone do zadań polskiego Trybunału Konstytucyjnego?
PEDRO CRUZ VILLALÓN: Ilość i ranga zadań, jakie nam powierzono, jest bardzo poważna. Sprawujemy nie tylko kontrolę nad ustawami i aktami normatywnymi z mocą ustaw, jak to czynią inne trybunały, ale ponadto rozpatrujemy bardzo dużo skarg indywidualnych. Nazywamy je u nas "amparo konstytucyjne" - skarga o ochronę praw. W Hiszpanii każdy wyrok sądowy może być zaskarżony do Trybunału, jeśli zachodzi obawa, że jest niezgodny z konstytucją. I obywatele korzystają z tego prawa. Mówi się w związku z tym, że hiszpański Trybunał Konstytucyjny to przedsionek Strasburga.
Amparo można porównać ze znaną w Polsce skargą konstytucyjną. Hiszpanie kierują amparo przeciwko decyzjom lub aktom nieustawowym wydanym przez wszelkie władze, przeciwko działaniom rządu i innych organów władzy, przeciw działaniom lub zaniechaniom sądów, które powodują naruszenie praw i wolności obywatelskich, a także przeciwko postanowieniom naruszającym wolność sumienia. Rozpatrujemy także, podobnie jak polski TK, pytania prawne sądów zwracających się o kontrolę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta