Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyduje kreatywność i innowacyjność

13 czerwca 2001 | Ekonomia | JS

Związane z kulturą dziedziny przemysłu stanowią szansę rozwojową dla Polski

Decyduje kreatywność i innowacyjność

JAN SZOMBURG

O kulturze i gospodarce myśli się u nas nadal osobno, choć zupełnie nie pasuje to do panujących na świecie tendencji. Ich treścią jest zarówno "kulturalizacja" ekonomii, jak i "ekonomizacja" kultury. Ten wzorzec powinno się wykorzystać także w Polsce .

Coraz więcej wytworów gospodarczych w coraz większym stopniu nasyconych jest inspiracjami i znaczeniami kulturowymi, które zwiększają wartość tych wyrobów i dają im przewagę nad innymi. Z kolei sektor kultury i sztuki, poprzednio zaliczany do tzw. sfery usług społecznych (tworzących koszty, a nie korzyści ekonomiczne) opuszcza tę sferę.

Ulegając stopniowej komercjalizacji i "uprzemysłowieniu" produkcji, kultura staje się samodzielną dziedziną gospodarowania, mającą udział w tworzeniu produktu krajowego brutto i tworzącą nowe, rentowne miejsca pracy.

Nowy etap rozwoju

Na relacje między kulturą i sztuką oraz gospodarką trzeba jednak patrzeć przede wszystkim w kontekście wyzwań rozwojowych kraju. Po dekadzie sukcesu (1990-1999) stoimy obecnie przed zagrożeniem stagnacją rozwojową. Wzrost gospodarczy rzędu 3-4 proc. nie daje szans na szybkie odrabianie zapóźnienia cywilizacyjnego czy doganianie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2340

Spis treści
Zamów abonament