Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz większa presja na Warszawę

13 czerwca 2001 | Świat | JB
źródło: Nieznane

Polska - UE Ustępstwa w sprawach ziemi i pracy

Coraz większa presja na Warszawę

Niemiecki kanclerz Gerhard Schröder i francuski prezydent Jacques Chirac na starym mieście we Freiburgu

FOT. (C) REUTERS

Już tylko Rumunia, Bułgaria i Łotwa mają mniej niż Polska zamkniętych obszarów negocjacji z Unią Europejską, ale kraje te prowadzą rozmowy trzy razy krócej niż nasz kraj. Nasi negocjatorzy przestraszyli się, że Polska może nie zmieścić się w grupie kandydatów przyjmowanych do Unii i zaczynają myśleć o ustępstwach.

Komisarz ds. poszerzenia UE Guenter Verheugen uspokajał podczas wczorajszej sesji negocjacji w Luksemburgu: - Polska ma większe trudności, bo jest o wiele większym krajem niż pozostałe kraje kandydujące. Liczba zamkniętych rozdziałów rozmów nie jest jedynym kryterium oceny. Polska ma na przykład wyjątkowo dobrze przygotowaną do członkostwa gospodarkę. Polska ma "wolę i możliwości" zakończenia rozmów już pod koniec przyszłego roku. Wybory parlamentarne nie powinny opóźnić negocjacji - mówił.

Presja na nasz kraj jest jednak coraz większa. Za przewodnictwa Szwecji w Unii w pierwszej połowie roku chcieliśmy zamknąć 11 obszarów rozmów, a udało nam się zamknąć tylko trzy z nich. Inni nie składali tak ambitnych deklaracji, ale zrobili błyskawiczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2340

Spis treści
Zamów abonament