Zmiany konieczne od zaraz
Zmiany konieczne od zaraz
JAN FRIEDBERG, ZBIGNIEW MĄCZKA, MIROSłAW STYCZEŃ
W sektorze lotniczym od lat trwa stan "inercji prawnej", który komplikuje działalność lotnictwa na rynkach międzynarodowych. Sytuację tę może zmienić nowe prawo lotnicze. W przeciwnym razie konieczność dostosowania się do międzynarodowych wymagań doprowadzi cały sektor lotnictwa do poważnych perturbacji - ostrzegają autorzy artykułu.
Podobnie jak w innych krajach lotnictwo cywilne w Polsce działa na rynku międzynarodowym. W 1999 roku obsłużono w polskich portach lotniczych 5 mln 307 tys. pasażerów, w tym tylko 17 proc. w ruchu krajowym. Przewieziono też 53 652 tony ładunku, z czego tylko niecałe 7 proc. w kraju. Podobnie w przemyśle i usługach lotniczych - na przykład zwalczanie pożarów i usługi agrolotnicze w 90 proc. świadczone są za granicami Polski. Praktycznie całość produkcji przemysłu lotniczego jest sprzedawana na rynkach międzynarodowych.
Do tego, aby lotnictwo mogło istnieć na rynku międzynarodowym, konieczne jest wykonywanie przez Polskę zobowiązań przyjętych w umowach międzynarodowych, a zwłaszcza konwencji ICAO (Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego), ratyfikowanej przez Polskę w 1959 roku. Konwencja ta wprowadza zasadę dostępności przestrzeni powietrznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta