Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebo przed piekłem

27 czerwca 2001 | Kultura | BH
źródło: Nieznane

Rozmowa z Krzysztofem Piesiewiczem: Kieślowski nosił w sobie uczciwość

Niebo przed piekłem

Krzysztof Piesiewicz (1945 r.) - znany warszawski adwokat, polityk oraz scenarzysta. Od 1985 roku współscenarzysta wszystkich filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Dzisiaj nadal przygotowuje teksty dla kina. Jesienią wejdzie na ekrany film Michała Rosy "Cisza" - pierwszy z serii "Ośmiu błogosławieństw".

FOT. MARIAN ZUBRZYCKI

Dziś Krzysztof Kieślowski skończyłby 60 lat. Minęło pięć lat od jego śmierci, a ja odnoszę wrażenie, że świat coraz bardziej za nim tęskni. Jego filmy stają się niemal kultowe. Czym pan to tłumaczy?

KRZYSZTOF PIESIEWICZ: To rzeczywiście zadziwiające. Tęsknotę za Kieślowskim obserwuję wszędzie - na różnych kontynentach, w Meksyku i w Los Angeles, w Nowym Jorku i w Rzymie. W Warszawie na Powązkach, niedaleko od siebie, są dwa groby, na których zawsze palą się lampki i leżą świeże kwiaty. To groby Herberta i Kieślowskiego. Sam się zastanawiam, dlaczego przynajmniej raz w roku otrzymuję zaproszenie do jakiejś szkoły, która przybiera imię Kieślowskiego? Dlaczego w domach amerykańskich intelektualistów wypada mieć na półce "Dekalog"? Dlaczego Jodie Foster mówi, że przynajmniej raz w tygodniu musi obejrzeć jakiś obraz Kieślowskiego? Dlaczego "Corriere della...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2351

Spis treści
Zamów abonament