Hipoteka przymusowa zamiast ustawowej
Hipoteka przymusowa zamiast ustawowej
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Hipoteka przymusowa oraz zastaw skarbowy są zabezpieczeniami rzeczowymi, z których fiskus może skorzystać dopiero po doręczeniu decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego czy zaległości podatkowej lub po doręczeniu decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika albo inkasenta.
Znaczne zmiany dotyczące tych zabezpieczeń, zwłaszcza na nieruchomościach, przyniosła ustawa z 11 kwietnia 2001 r. zmieniająca m.in. ordynację podatkową oraz ustawę o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. nr 39, poz. 459). Od 5 czerwca 2001 r. zniknęła hipoteka ustawowa, zwana niekiedy tajną, jako że powstawała z mocy ustawy automatycznie, choć potem dla jej utrzymania konieczny był wpis w księdze wieczystej. Ten rodzaj zabezpieczenia, jako godzący w pewność obrotu gospodarczego, sprzeczny z interesami kredytodawców i nabywców nieruchomości, został zastąpiony hipoteką przymusową. Ta zaś może powstawać tylko przez wpis do księgi wieczystej lub, jeśli nieruchomość nie ma księgi, przez zabezpieczenie tymczasowe, dokonywane łącznie ze złożeniem przez organ podatkowy wniosku o założenie księgi wieczystej.
Na wszystkich nieruchomościach
Hipotekę określa się jako ograniczone prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta