Prawa różnych mieczy
Prawa różnych mieczy
BEATA ZUBOWICZ
Czy chrześcijanin może być zwolennikiem kary śmierci? Czy kara ta jest zgodna z nauczaniem Chrystusa? A może Kościół katolicki, który od blisko dwu tysięcy lat dopuszcza najwyższy wymiar kary, jest w błędzie? Na te pytania coraz rzadziej udaje się uzyskać jednoznaczną odpowiedź. Zwolennicy kary śmierci i jej przeciwnicy różnie bowiem pojmują nie tylko filozoficzny i prawny wymiar kary głównej, ale inaczej też podchodzą do nauczania Kościoła w tym zakresie. Poczucie niepewności wzmagają również wypowiedzi Jana Pawła II, który coraz dobitniej sprzeciwia się najwyższemu wymiarowi kary.
Do takich wniosków skłania lektura dwóch (24. i 26.) numerów "Tygodnika Powszechnego". W pierwszym publicysta Artur Sporniak dokonał krytycznej analizy książki emerytowanego profesora etyki, księdza Tadeusza Ślipki, zatytułowanej "Kara śmierci z teologicznego i filozoficznego punktu widzenia" . W drugim ksiądz Ślipko, który chyba jako pierwszy katolicki teolog publicznie ogłosił opinie odmienne od wypowiedzi papieża, odpierał zarzuty.
Choć temat był wyraźnie określony - kara śmierci a nauka Kościoła katolickiego - nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że polemiści poruszają się w dwu różnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta