Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót do kary

02 sierpnia 2001 | Publicystyka, Opinie | BW
źródło: Nieznane

Odejście od tradycyjnej idei sprawiedliwości podważyło fundament prawnego ładu

Powrót do kary

RYS. PAWEŁ GAŁKA

BRONISŁAW WILDSTEIN

Nasilająca się w Polsce debata na temat walki z przestępczością na łamach "Rzeczpospolitej" przybrała kształt polemiki pomiędzy Jackiem Maziarskim a Stanisławem Podemskim i profesorem Piotrem Winczorkiem. Chociaż przypadkowi obserwatorzy uznać mogą, że sprowadza się ona do pytania: jak karać przestępców, w rzeczywistości dotyczy fundamentalnych kwestii prawa, sprawiedliwości i sposobu organizacji społeczeństwa.

Jacek Maziarski wystąpił z ostrą krytyką środowiska prawniczego, które okazuje się odporne na rzeczywistość i oczekiwania społeczne. W Polsce narasta przestępczość, zwiększa się poczucie zagrożenia wśród obywateli. Jednocześnie sądy skazują na coraz niższe wyroki i coraz łatwiej przestępców wypuszczają. Statystyki wykazują np., że Polska została rekordzistą w praktyce zawieszania wyroków (co przestępcy traktują jak uniewinnienie) i to również w sprawach najpoważniejszych.

Ideologia prawnego liberalizmu

Tymczasem w listopadzie minionego roku ukazał się w prasie list 42 profesorów prawa i znanych adwokatów, którzy zaatakowali Lecha Kaczyńskiego za: "wypowiedzi, które budzą w społeczeństwie złudne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2382

Spis treści

Wybory parlamentarne 2001

Zamów abonament