Tajniki waloryzacji
Tajniki waloryzacji
Tadeusz Z. z Warszawy oczekuje od nas jednoznacznej interpretacji zasad waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Pyta, czy jej celem jest faktycznie zachowanie co najmniej realnej wartości wypłat otrzymywanych przez emerytów i rencistów. I czy suma skutków waloryzacji przeprowadzanej 1 czerwca oraz jednorazowej wypłaty korygującej dokonanej w lutym następnego roku na pewno ma powodować zwiększenie świadczenia o procent inflacji oraz zapisany w ustawie budżetowej wskaźnik wzrostu emerytury i renty ponad inflację? Czytelnik sugeruje, że waloryzacja przeprowadzona w 1999 r. naruszyła te zasady.
Zasady waloryzacji emerytur i rent regulują przepisy art. 88-94 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118 ze zm.). Stanowią one, że emerytury i renty są waloryzowane dla zachowania co najmniej ich realnej wartości w odniesieniu do wzrostu cen towarów i usług. Zgodnie z tymi przepisami wzrost nominalny przeciętnej emerytury i renty w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta