Krajobraz po przemyśle
Krajobraz po przemyśle
ELŻBIETA JASIŃSKA-BRUNNBERG
Dawne przemysłowe budynki Niemcy zamieniają w ośrodki sztuki
Patrzący ze szczytu 234-metrowej wieży telewizyjnej w D?sseldorfie w kierunku północno-wschodnim oczekuje widoku wysokich kominów fabrycznych w kłębach gęstego dymu na tle ołowianego nieba. Kominy w Zagłębiu Ruhry rzeczywiście wciąż są i kilka nadal dymi, ale niebo jest zaskakująco błękitne, a powietrze czyste. To wynik likwidacji przemysłu ciężkiego i pracy nad poprawą stanu środowiska naturalnego i przemiany Zagłębia Ruhry w centrum kulturalne.
Działania te rozpoczęto w początkach lat 70. Do dziś zrealizowano ponad 120 projektów. Jednym z największych i najważniejszych jest Emscher Park, który zamienił szary, zadymiony obszar w zielony krajobraz z parkami, czystą wodą, muzeami i centrami kultury. Oto dwa przykłady.
Centrum z wiszącymi autami
Utworzone w pobliżu Essen Design Zentrum Nordrhein Westfalen to obecnie jedna z najważniejszych stałych wystaw wzornictwa przemysłowego w Europie. 4 tys. mkw. powierzchni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta