W jedności siła
W jedności siła
RYS. JACEK FRANKOWSKI
KATARZYNA PUTERKO
Możliwe jest połączenie spółek mimo istotnego ograniczenia konkurencji, gdy rokuje pozytywny wpływ na gospodarkę narodową.
Łączenie się przedsiębiorstw jest konsekwencją światowej tendencji do koncentracji w gospodarce, procesów globalizacji finansów i własności kapitału, globalizacji rynków, strategii oraz technologii. Rynek opiera się nie tylko na handlu między krajami, ale też na transferze i delokalizacji zasobów i często na ogólnie obowiązujących regulacjach prawnych, światowych modelach życia i konsumpcji, szerokim przepływie wiedzy i informacji.
Procesy takie szczególnego znaczenia nabierają w świetle integracji Polski z Unią Europejską. Stąd wiele zmian w polskiej polityce, gospodarce, a w szczególności w systemie prawnym.
W kodeksie spółek handlowych
Procesy łączenia się, podziału i przekształcania spółek handlowych reguluje kodeks spółek handlowych, obowiązujący od 1 stycznia 2001 r. Zgodnie z jego art. 491 spółki handlowe mogą łączyć się ze sobą, z zastrzeżeniem jednak, że spółka osobowa nie może być spółką przejmującą ani spółką nowo zawiązaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta