Dziesięciolecie ratyfikacji konwencji o uchodźcach
Dziesięciolecie ratyfikacji konwencji o uchodźcach
Obchodzimy dziesięciolecie ratyfikacji konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców. Dobra to okazja do podzielenia się pewnymi refleksjami związanymi z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego w tych sprawach.
W 1992 r. złożono 567 wniosków, w 1995 r. - 843, w 1998 r. - 3373, a w 2000 r. wpłynęło do ministra spraw wewnętrznych i administracji 4519 wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Konsekwencją zwiększenia liczby składanych wniosków jest odpowiednio stały wzrost skarg do sądu na decyzje odmowne.
W sprawach o nadanie statusu uchodźcy praktyka i wykładnia przepisów ukształtowały się stosunkowo niedawno i nie są jeszcze w pełni utrwalone, jako że nastąpiła istotna zmiana stanu prawnego. Weszła mianowicie w życie nowa ustawa o cudzoziemcach z 25 czerwca 1997 r., która uchyliła poprzednią z 29 marca 1963 r.
Konwencja genewska (dalej - konwencja) pozostawia regulację postępowania w sprawach o nadanie statusu uchodźcy prawu wewnętrznemu. Nie znaczy to, że strony konwencji mają w tym nieograniczoną swobodę. Zagadnienia proceduralne są bowiem bardzo mocno osadzone w kontekście międzynarodowym. Chodzi w szczególności o to, że procedura w sprawach o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta