Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są przykłady warte naśladowania

01 października 2001 | Ekonomia | AM

Samorządy Jak gminy i powiaty radzą sobie z bezrobociem

Są przykłady warte naśladowania

Większość gmin w Polsce nie angażuje się w działania sprzyjające zmniejszeniu bezrobocia. Są jednak wyjątki.

Głównie ulgi podatkowe

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Miast Polskich wśród 40 miast trzy lata temu, najczęstszą formą wspierania małej i średniej przedsiębiorczości przez samorządy jest udzielanie ulg w podatkach i opłatach lokalnych. Zazwyczaj są to preferencje w podatku od nieruchomości (27 miast), w opłatach czynszowych za lokale użytkowe (8 miast), w opłacie targowej (4 miasta). Rzadziej przyznawane były ulgi w podatku od środków transportu czy w opłatach za dzierżawę. Jako kryterium takiej ulgi miasta najczęściej biorą pod uwagę tworzenie nowych miejsc pracy, inwestycje i modernizacje, podejmowanie nowej działalności gospodarczej. Chociaż badania zostały przeprowadzone w grudniu 1997 roku, zdaniem fachowców, ich wyniki nie odbiegają od obecnej sytuacji.

Struktura podziału kompetencji wśród samorządów zobowiązuje powiaty do podejmowania aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. Co roku w budżecie państwa przewidziane są środki na ten cel: w tym roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2432

Spis treści
Zamów abonament