Sądów partnerstwo z ministrem
Sądów partnerstwo z ministrem
FOT. PIOTR KOWALCZYK
RZ: Czy można się spodziewać, że nowe ustawy: o ustroju sądów powszechnych (usp) oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa, której jest pan członkiem, skrócą kolejki oczekujących na rozpatrzenie ich spraw przez sądy i że sprawiedliwość będzie w końcu bardziej rychliwa?
MAREK CELEJ: Raczej nie. Z faktu, że sądownictwo otrzymuje nowe podwaliny swojego działania, nie wynika bowiem, że będzie więcej sal, pieniędzy na unowocześnienie funkcjonowania sądów, etatów sędziowskich, asesorskich, referendarskich czy asystenckich (asystent sędziego to nowa funkcja, którą tworzy usp). Otrzymujemy po prostu na nowo określoną strukturę sądownictwa i zasady jego funkcjonowania oraz zmodyfikowane nieco zasady, jakimi kierują się sądy powszechne w administrowaniu i organizacji, a także w sferze funkcjonowania środowiska sędziowskiego.
Nie chodziło więc o usprawnienie wymiaru sprawiedliwości?
Co najwyżej tylko pośrednio. Praktycznie bowiem poprzednią strukturę sądową uzupełniają jedynie wydziały grodzkie sądów rejonowych. Będą rozpatrywać przejęte od kolegiów sprawy o wykroczenia (kolegia kończą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta