Z czego żyją uczelnie
Z czego żyją uczelnie
W ubiegłym roku państwowe i prywatne uczelnie wyższe zarobiły łącznie ponad pół miliarda złotych netto. Ich rentowność netto - 5,6 proc. - jest wyższa niż w przedsiębiorstwach. Bardziej dochodowe są szkoły prywatne.
Polskie uczelnie wyższe można podzielić na dwie grupy: państwowe i prywatne. Pierwsze z nich utrzymują się z dotacji budżetowych oraz środków z opłat za studia. Nauka w systemie dziennym w państwowych uczelniach jest bezpłatna, czesne pobierane jest za studia zaoczne i wieczorowe. Mimo to 1/3 szkół państwowych jest deficytowa. Państwo zasadniczo nie dotuje nauki w prywatnych szkołach wyższych. Ich źródłem utrzymania jest przede wszystkim czesne. Dzięki temu tylko co 13 szkoła miała w ub.r. ujemny wynik finansowy.
Dotacje na wynagrodzenia
W ubiegłym roku państwowe szkoły wyższe utrzymywały się przede wszystkim z dotacji z budżetu państwa. Takie środki stanowiły 65,5 proc. ich przychodów dydaktycznych - wynika z zestawienia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort wyliczył, że prawie jedna czwarta pieniędzy uczelni pochodzi z opłat za studia. Zdaniem przedstawicieli resortu, w przyszłości podstawowym źródłem finansowania państwowych szkół wyższych nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta