Jaka powinna być polityka pieniężna
Jaka powinna być polityka pieniężna
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ
Co takiego atrakcyjnego ma w sobie polityka pieniężna, że wszyscy chcieliby mieć ją w swoim ręku?
Przez ostatnie kilka tygodni, a nawet miesięcy, bardzo dużo mówi się o skutkach polityki pieniężnej - negatywnych lub pozytywnych. Wypływa także problem niezależności Narodowego Banku Polskiego (czyli kto powinien ustalać wysokość inflacji i w jaki sposób ją realizować).
W prasie toczą się bardzo ostre dyskusje między prof. Markiem Belką, prof. Stanisławem Gomułką oraz członkami Rady Polityki Pieniężnej - m.in. prof. Dariuszem Rosatim, dr. Bogusławem Grabowskim. Z jednej strony obarcza się Radę Polityki Pieniężnej odpowiedzialnością za obecną sytuację gospodarczą, z drugiej - członkowie Rady prześcigają się w zapewnieniach o swojej nieomylności. Moim zdaniem problem nie polega na winie lub nieomylności, ale dążeniu do zminimalizowania błędów w sytuacji, która jest nie do końca przewidywalna.
Trudności prognozy
Prognozy gospodarcze, w tym i pieniężne, są oparte na analizie przeszłości, a wielość czynników, jak również ich zmienność, powoduje, że to, co założono, spełnia się tylko z pewnym prawdopodobieństwem. Dlatego na pytania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta