Będziemy śmietnikiem Europy
Będziemy śmietnikiem Europy
- Jak prawidłowo powinny być oznaczone materiały budowlane - komentarz eksperta Nie nakładając kar na nieuczciwych producentów i importerów materiałów budowlanych skarb państwa stracił w ciągu ostatnich trzech lat ponad 330 mln zł - szacuje Polska Izba Przemysłowo-Handlowa. Alarmuje, że na nasz rynek trafia wiele materiałów zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu.
Przeciw nieuczciwej konkurencji zaprotestowali w PIPH producenci pokryć bitumicznych, rur miedzianych i płytek ceramicznych. Twierdzą, że Polska wkrótce stanie się śmietnikiem budowlanym Europy, bo organy powołane do kontroli nie są w stanie ukrócić nieuczciwej konkurencji. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) tłumaczy się, że kontrolerzy nie mogą wykluczyć z rynku wszystkich wadliwych materiałów budowlanych, gdyż pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzają wiele produktów, a nie tylko te z branży budowlanej.
- Gdy przeprowadziliśmy w ub. r. kontrolę materiałów budowlanych, u 40 proc. przedsiębiorców wykryto nieprawidłowości. Inspekcja podejmowała określone działania, gdy np. brakowało znaku bezpieczeństwa na produkcie, firma musiała zwracać 100 proc. zarobku z jego sprzedaży. Kiedy nie było instrukcji w języku polskim, nakazywano jej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta