Spółka europejska
Spółka europejska
- Jak otworzyć firmę
- Centra Euro Info
RYS. JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
JĘDRZEJ BIELECKI Z BRUKSELI
ANDRZEJ STANKIEWICZ
Biznesmeni w krajach Unii Europejskiej mogą być pewni jednego: zakładając firmę w innym niż swój kraju "15", nie będą gorzej traktowani niż lokalni przedsiębiorcy. Ale to może oznaczać konieczność spełnienia dziesiątek formalności w Grecji czy przyznanie hojnych praw socjalnych w Niemczech.
Postęp w tworzeniu jednolitych zasad funkcjonowania przedsiębiorstw w UE jest powolny. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii nowe przedsiębiorstwo można założyć łatwo, a obciążenia socjalne są niewielkie. Odwrotnie jest m.in. w krajach skandynawskich, gdzie zobowiązania pracodawcy są wobec załogi bardzo rozbudowane, a pracownicy mogą domagać się konsultacji na temat strategii rozwoju firmy. Żadne państwo, rzecz jasna, nie chce zbyt łatwo rezygnować ze swojej metody.
Przełom za trzy lata
Przełom może przynieść rok 2004, kiedy wejdzie w życie dyrektywa o "spółce europejskiej" ("Societas Europeae", SE). Będą ją mogły wykorzystać firmy, które działają przynajmniej w dwóch państwach wspólnoty, mają tam swoje oddziały lub powstają z połączenia co najmniej dwóch firm z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta