Wspólne zmartwienie
Wspólne zmartwienie
RYS. ROCH FOROWICZ
RYSZARD TUPIN
Dobrze wyważone relacje między rządem i NBP są warunkiem efektywnego kształtowania polityki gospodarczej.
W programach wyborczych większość partii, które weszły do Sejmu, prezentowała zamiar zrewidowania relacji między rządem a NBP. W porozumieniu programowym tworzącym koalicję rządową SLD-UP-PSL też znalazł się zapis wyrażający oczekiwanie aktywnego udziału Rady Polityki Pieniężnej w prowadzeniu rządowego programu gospodarczego i wzięcia przez Radę większej odpowiedzialności za rozwój gospodarczy kraju (pkt 5). Wydaje się to jednak niemożliwe bez wprowadzenia odpowiednich zmian ustawodawczych.
Dotychczas Rada Polityki Pieniężnej autonomicznie ustalała cel inflacyjny, chociaż taka kompetencja nie wynika expressis verbis z ustawy, a następnie dostosowywała do niego wysokość stóp procentowych.
Propozycje konkretnych zmian sięgają skrajności: od żądania podporządkowania NBP rządowi aż do pozostawienia obydwu tym organom pełnej autonomii. Rządowy projekt ustawy o NBP, który przepadł w głosowaniach sejmowych, zmierzał nawet do pogłębienia tej autonomii, przewidując pozbawienie przedstawiciela rządu uprawnienia do zgłaszania wniosków do rozpatrzenia przez Radę. Próbowano to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta