Ciąć, i to ostro
Ciąć, i to ostro
WOJCIECH KURYŁEK
KONRAD SOSZYŃSKI
Od początku 2001 r. obserwujemy słabe tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu oraz towarzyszący temu silny proces obniżania się inflacji. Rosną też naciski na Radę Polityki Pieniężnej, aby dokonała kolejnych obniżek stop procentowych w obliczu słabnącego popytu krajowego oraz zagranicznego. Nikt już chyba nie wątpi, że stopy procentowe zostaną zmniejszone. Pozostaje jednak pytanie, czy sytuacja gospodarcza uzasadnia rozluźnianie polityki monetarnej, oraz jaki scenariusz obniżek stóp procentowych jest najbardziej z tego punktu widzenia uzasadniony?
Przedstawiamy zatem analizę czynników przemawiających za radykalnym i szybkim obniżaniem stóp procentowych.
Choć należy przyznać rację RPP, że brak jasności polityki fiskalnej w przyszłym roku może być argumentem przeciw cięciom stóp, to niezwykle niepokojącym zjawiskiem jest widoczny od czwartego kwartału 2000 roku realny spadek inwestycji w majątek trwały, co jest odzwierciedleniem wysokich realnych stóp procentowych.
Utrzymywanie realnych stóp procentowych na obecnym poziomie uniemożliwia przedsiębiorstwom (patrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta