Skoro już jest...
Skoro już jest...
RYS. JACEK FRANKOWSKI
JOANNA GARUS-RYBA
Strażnik miejski, nie będąc funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu kodeksu karnego, jest z pewnością osobą pełniącą funkcję publiczną.
Kodeks karny z 1997 r. podaje w art. 115 § 13 wykładnię autentyczną terminu "funkcjonariusz publiczny" i określa zamknięty katalog takich osób. Sformułowania użyte przez ustawodawcę, a co za tym idzie - także ocena zakresu pojęcia "funkcjonariusz publiczny", budzą niekiedy kontrowersje. Przykładem ilustrującym powstające na tym tle wątpliwości jest m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2001 r. (I KZP 5/2001) oraz zawarte tam rozważania dotyczące statusu ordynatora.
Jedną z kwestii spornych jest określenie statusu prawnego funkcjonariusza straży gminnej (miejskiej), które ma wpływ na oznaczenie granic jego prawnokarnej ochrony oraz granic odpowiedzialności karnej.
Tylko bezpieczeństwo
Zgodnie z treścią pkt 7 art. 115 § 13 k.k. funkcjonariuszem publicznym jest m.in. funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego. Posłużenie się terminem funkcjonariusz jest słuszne, ponieważ - jak wiadomo - działalność organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta