Polsko-ukraińskie asymetrie
Polsko-ukraińskie asymetrie
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
ZDZISŁAW NAJDER
Według zgodnej opinii przywódców obu państw stosunki polsko-ukraińskie nigdy nie były tak dobre jak dzisiaj. Może; osobiście sądzę, że pięć wieków temu były lepsze. To prawda, że poprawiły się ogromnie w zestawieniu z ponurym przeważnie dorobkiem dwudziestego wieku. Ale w praktyce daleko im do poziomu relacji polsko-niemieckich czy polsko-duńskich. Jeżeli chcemy ich dalszego polepszania - warto zastanowić się nad asymetriami, które w tych stosunkach występują.
Pierwsza asymetria: Polska jest obecnie w dużo lepszej sytuacji niż Ukraina. Mamy całkiem spoiste państwo, stabilny ustrój demokratyczny, znacznie wyższą stopę życiową, przeprowadzone reformy rynkowe, system prawny dostosowany do wymogów europejskich, ciągły od dziewięciu lat wzrost gospodarczy, granice, których przebiegu nikt nie kwestionuje; jesteśmy członkami sojuszu atlantyckiego, niebawem wstąpimy do Unii Europejskiej. Ukraina w położeniu wyraźnie gorszym niż my była zresztą także dziesięć lat temu, w chwili uzyskania niepodległości.
Druga asymetria: Polsce na Ukrainie znacznie bardziej zależy niż odwrotnie. Nasza przyszłość jest związana z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta