Sąsiedzkie spojrzenie w rosyjską duszę
Sąsiedzkie spojrzenie w rosyjską duszę
Prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Rz: Wydarzenia 11 września stworzyły całkiem nową sytuację polityczną. Jednym z priorytetów USA jest współpraca z Rosją przy zwalczaniu terroryzmu. Niektórzy analitycy twierdzą, że rosyjska współpraca ma swoją cenę. Czy nie obawia się pani prezydent, że w przyszłym roku państwa bałtyckie nie dostaną zaproszenia do NATO?
VAIRA VIKE-FREIBERGA: Nie obawiam się. Jestem pewna, że tak się nie stanie. 11 września zmieniło się nasze spojrzenie na główne zagrożenia, jakim musimy stawić czoło. Nie zmieniła się fundamentalna koncepcja bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie, która legła u podstaw NATO. Współpraca Rosji z NATO jest logiczną reakcją na obecną sytuację. Nie możemy zakładać, że rosyjska współpraca jest warunkowa, w zamian za jakieś przysługi. Nie jest logiczne, by Rosja sprzedawała swoje usługi i dobrą wolę. Przecież też jest zagrożona terroryzmem jak każde inne państwo.
Prezydent Władimir Putin daje do zrozumienia, że rozszerzenie NATO na wschód byłoby dla Rosji łatwiejsze do zaakceptowania, gdyby NATO było raczej strukturą polityczną niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta