Wynaleźć MFW na nowo
Wynaleźć MFW na nowo
GEORGE SOROS
Wyróżniającą cechą kryzysów finansowych ostatnich dwudziestu lat - międzynarodowego kryzysu wokół kwestii zadłużenia (1982 rok), kryzysu meksykańskiego (1994), kryzysu "nowych" rynków (1997 - 1999), a teraz kryzysu, wobec którego stanęły Argentyna i Turcja - jest to, że dotykają one wyłącznie peryferiów gospodarki światowej. Spowodowało to ogromną dysproporcję sytuacji gospodarczej i finansowej peryferiów i centrum: gdy peryferia idą od kryzysu do kryzysu, centrum zachowuje dużą stabilność i kwitnie. Czym można to tłumaczyć? I co w tej sytuacji należałoby zrobić?
Historycznie rzecz biorąc, kryzysy finansowe zazwyczaj prowadziły do zwiększania zakresu regulacji - tak pojawiły się banki centralne i inne agendy nadzoru. W krajach stanowiących centrum gospodarki światowej instytucje te są dzisiaj na tyle dojrzałe, że mogą nie dopuszczać do przemieszczania finansów, porównywalnego z tym z lat trzydziestych. Ale rozwój regulacji międzynarodowych nie dotrzymuje kroku globalizacji rynków finansowych. Kryzys z lat 1997 - 1999 przynajmniej w części można przypisać przedwczesnemu otwarciu rynków kapitałowych krajów rozwijających się, które nastąpiło, zanim jeszcze ich instytucje finansowe były w stanie sprostać swym zadaniom....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta