Rośnie zadłużenie samorządów
2001 rok może być rekordowy
Rośnie zadłużenie samorządów
Rozmowa na gorąco, Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich: Zadłużenie nie jest groźne
W ocenie skarbników największych miast Polski, obecny rok może okazać się rekordowym pod względem wysokości zadłużenia samorządów. Prawdopodobnie w najbliższych latach miasta i gminy będą musiały przede wszystkim skoncentrować się na spłacaniu długów, aby nie doprowadzić do utraty płynności finansowej.
Bardzo zła sytuacja budżetu państwa przekłada się na finanse lokalnych jednostek. Z roku na rok posiłkują się one coraz częściej pieniędzmi pochodzącymi z zewnętrznych źródeł - takich jak pożyczki, kredyty czy obligacje komunalne. Jeszcze kilka lat temu większość inwestycji w miastach czy gminach była finansowana pieniędzmi z corocznych wpływów budżetowych. Teraz miasta, szczególnie duże, muszą zaciągać kredyty lub emitować obligacje.
Tylko kilka wybranych miast w 2001 roku pozaciągało kredyty i wyemitowało obligacje na łączną kwotę niemal 1,5 mld złotych. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, zobowiązania samorządów w końcu 2000 roku wynosiły około 9,4 mld złotych, a ich dochody około 72 mld zł.
Zagrożona płynność
Konieczność zadłużania się wynika przede wszystkim z chęci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta