Ograniczyły bessę, ale czy uratują przed bańką spekulacyjną
Wpływ II filaru na rynek kapitałowy
Ograniczyły bessę, ale czy uratują przed bańką spekulacyjną
Fundusze emerytalne pokazały się dotychczas przede wszystkim w roli dominującego inwestora portfelowego - lokującego znaczne kwoty zarówno w papiery skarbowe, jak i akcje notowane na warszawskiej giełdzie. OFE zaczynają się też przyczyniać do egzekwowania lepszego nadzoru właścicielskiego nad spółkami giełdowymi. Istnieje nadzieja, że wspomogą rozwój nowych instrumentów rynku kapitałowego, a ich oszczędności zostaną wykorzystane do budowy infrastruktury gospodarczej.
Otwarte fundusze emerytalne rozpoczęły działalność inwestycyjną w maju 1999 roku. Od tego czasu ich znaczenie, dzięki zwiększającej się wartości aktywów, stopniowo rośnie (miesięcznie ich wartość wzrasta przeciętnie o około 750 mln zł). W końcu października OFE posiadały aktywa netto o łącznej wartości 17,7 mld zł, co plasuje je w czołówce inwestorów portfelowych na polskim rynku finansowym. Choć niektórzy mogą uznać, że ich wpływ na gospodarkę i rynek kapitałowy jest mniejszy, niż można było oczekiwać, to mimo to w krótkim czasie stały się dominującym inwestorem portfelowym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz istotnym nabywcą skarbowych papierów dłużnych. W przyszłości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta