Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od uszlachetniania po dostawy prądu

06 grudnia 2001 | Prawo | AG

VAT przez telefon Comiesięczny redakcyjny dyżur

Od uszlachetniania po dostawy prądu

Przedsiębiorstwo sprowadzające z zagranicy blachę przekazuje ją firmie dokonującej przerobu uszlachetniającego, a następnie gotowy towar wywozi za granicę. Kiedy u zajmującego się przerobem powstaje obowiązek podatkowy w VAT, skoro 15-proc. zaliczkę otrzymał jeszcze przed wywiezieniem towaru z Polski?

TOMASZ GRUNWALD: Zgodnie z § 60 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów z 22 grudnia 1999 r. usługi świadczone przez firmę dokonującą przerobu są eksportem. Należy oczywiście spełnić pewne dodatkowe warunki, np. przynajmniej 50 proc. zapłaty otrzymać przed upływem 60 dni od wywozu. W eksporcie usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, z tym że otrzymanie zaliczek, zadatków, przedpłat i rat przed wykonaniem usługi powoduje powstanie obowiązku podatkowego w odniesieniu do tych kwot. 15-proc. zaliczka będzie zatem skutkować powstaniem obowiązku podatkowego, ale tylko w stosunku do tej części.

Na zlecenie kontrahenta niemieckiego firma wykonuje renowację sprowadzonych z zagranicy mebli. Każdego miesiąca otrzymuje 20 proc. wartości jako zaliczkę. Przy wywozie dysponuje już całą kwotą za wykonaną usługę. Zaliczki opodatkowuje stawką 0 proc. Czy postępuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2488

Spis treści
Zamów abonament