Ziemia zdrożeje, ubędzie gospodarstw
Po wejściu do UE
Ziemia zdrożeje, ubędzie gospodarstw
Rozmowa z prof. Anną Szemberg z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: Jaki region, taka polityka rolna
Grunty rolnicze w Polsce można obecnie kupić za cenę siedmiokrotnie niższą niż w Unii Europejskiej i kilkunastokrotnie niższą niż w niektórych krajach UE najmniej zasobnych w ziemię. Cenę gruntów może podnieść rosnąca opłacalność produkcji, ale te starania coraz częściej zastępowane są walką o polskość każdego hektara.
Produkcyjność czy polskość
Za 1 ha przeciętnej klasy gruntów wystarczy wyłożyć obecnie nieco ponad 1 tys. euro. Wiele gruntów (około 1,7 mln ha) leży zresztą odłogiem i nie produkuje się na nich niczego, gdyż obecnie produkcja rolna na słabszych glebach się nie opłaca.
Chłopskie partie, zamiast starać się przede wszystkim o zwiększenie opłacalności produkcji rolnej, co natychmiast podniosłoby cenę ziemi, walczą o to, by rolnik - najpierw przez 18, a ostatnio przez 12 lat - nie mógł jej sprzedać nikomu z "obcych". Walką o "polskość" ziemi próbuje się zastąpić starania o jej produkcyjność i mierzoną pieniędzmi wartość.
Zasoby ziemi rolniczej w Polsce są, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, stosunkowo duże. Niższe wprawdzie niż w Hiszpanii, ale dużo większe niż w Wielkiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta