Kobieta o wielu nazwiskach
Kobieta o wielu nazwiskach
IRENA WIENIAWSKA Z DZIEĆMI, Z PRAWEJ JEJ MATKA IZABELA, FOTOGRAFIA Z OKOŁO 1910 ROKU
FOT. (C) T. REISS/TAMATM
JACEK MARCZYŃSKI
Była najmłodszą córką Henryka Wieniawskiego, ale ojciec zmarł, gdy miała niespełna rok. Nie kierował więc jej losem, sama postanowiła się poświęcić muzyce. Pisano, że jest jedną z najlepszych kompozytorek swej epoki. Dziś z zapomnienia próbują ją wydobyć specjaliści i fanatycy zauroczeni pięknem jej pieśni.
Wydawać by się mogło, że w rodzinie Ireny Reginy Wieniawskiej każdy rozumiał, że muzyka może być nie tylko pasją, ale i zawodem. W końcu taką drogę obrał nie tylko Henryk, ale i jego bracia. Starszy, Julian był wybitnym pianistą i kompozytorem, młodszy, Aleksander przez pewien czas występował jako śpiewak operowy. Także brat matki to znany i cieszący się dużą popularnością pianista George Osborne. Ale nie zapominajmy, że Irena Regina Wieniawska, urodzona w 1879 r., w dorosłe życie wkraczała u schyłku XIX wieku, kiedy jedynie nieliczne i najodważniejsze kobiety decydowały się na artystyczną samodzielność.
Polisa ubezpieczeniowa
Irena wychowywana była przez matkę Izabelę, z domu Hampton. Henryk Wieniawski poznał ją w 1859 r. w Londynie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta