Opinie o gospodarce
- KRZYSZTOF OLENDZKI: Już od czternastego wieku w Europie widziano, że kapitał jest takim samym towarem jak inne
- OLIVIER BLANCHARD: Źródłem argentyńskiego kryzysu stało się trwałe zrównanie peso z dolarem
- MOIM ZDANIEM, JAN KRZYSZTOF BIELECKI: Uwaga! Euro ante portas
- LIST Już od czternastego wieku w Europie widziano, że kapitał jest takim samym towarem jak inne
Religia, ludzie i procenty
KRZYSZTOF OLENDZKI
Czerpanie zysków z pożyczania pieniędzy w religii chrześcijańskiej długo traktowano wyłącznie jako lichwę, a lichwa była grzechem. Stopniowo jednak zaczęto uważać, że kapitał jest takim samym towarem jak drewno czy mąka i, podobnie jak one, podlega prawom popytu i podaży. Ta zmiana stanowiła podwalinę rozwoju gospodarczego, choć ciągle pojawiały się dążenia do tego, by ograniczyć skalę oprocentowania kapitału.
W drugiej połowie XIV wieku centrum finansowym i handlowym, a także ważnym ośrodkiem intelektualnym chrześcijaństwa była Florencja. Tamtejsi ludzie biznesu byli często intelektualistami, stawiającymi sobie tak istotne pytania, jak na przykład - czy zbawienie człowieka zależy od finansów miejskich Florencji opartych na handlu długami miejskimi (tzw. Monte Comune)? Ten problem trapił Franco Sacchettiego, człowieka pobożnego, pochodzącego ze starej i bogatej rodziny, autora
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta