Prześwietlić organizację odzysku
Ustawa o opłacie produktowej
Prześwietlić organizację odzysku
Dla wielu przedsiębiorców zobowiązanych od tego roku do uiszczania opłaty produktowej sposobem na ograniczenie płatności może być skorzystanie z usług organizacji odzysku. Przed podpisaniem umowy trzeba się jednak takiej spółce dokładnie przyjrzeć.
Podpisanie umowy z organizacją odzysku teoretycznie pozwoli zapłacić mniej więcej połowę tego, co wynika z rozporządzeń do ustawy o opłacie produktowej. Tak przynajmniej można wnioskować na podstawie cenników i wstępnych deklaracji składanych przez te organizacje. Wysokość opłaty będzie zależała m.in. od rodzaju opakowań, które stosuje firma, a także od tego, na jaką organizację odzysku zdecyduje się producent lub importer. Kiedy się patrzy na oferty i cenniki, to już widać specjalizację organizacji odzysku. Nie bez znaczenia będzie też wielkość zleceń. Przy dużych można liczyć na kilkuprocentowe upusty.
Wywóz to nie recykling
Zamiast definicji
Żadna z ustaw zajmujących się odpadami, opłatą produktową czy opakowaniami nie definiuje organizacji odzysku. W ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i o opłacie depozytowej (Dz.U. z 2001 r. nr 63, poz. 639) zostało natomiast zapisane, że nałożony na przedsiębiorcę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta