Czas budowy zaufania
Czas budowy zaufania
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JANUSZ ONYSZKIEWICZ
Współpracę z Rosją trzeba poszerzać i pogłębiać. Jednak proces ten trzeba widzieć w dłuższej perspektywie. Wielkie skoki w przód są raczej ryzykowne i mogą się okazać skokami na głowę do płytkiej wody. Jak wiadomo, najczęściej kończy się to całkowitym lub częściowym paraliżem.
Stosunek Rosji (a wcześniej ZSRR) do NATO był zawsze pochodną aktualnego stanu jej stosunków z USA. W czasach zimnej wojny był nacechowany głęboką obawą i nieufnością. Jednak po przełomie lat 1989 - 1991 w Rosji zapanowała nadzieja, że w nowej sytuacji można będzie utworzyć ze Stanami Zjednoczonymi "dojrzałe partnerstwo strategiczne", co dla wielu oznaczało program przekształcenia globalnej rywalizacji we współpracę, która miała zmienić świat w rodzaj amerykańsko-rosyjskiego kondominium.
Słabość gospodarcza i polityczna Rosji wstrząsanej wewnętrznymi trudnościami procesu transformacji, a także narastająca i coraz bardziej widoczna jej słabość wojskowa bardzo prędko położyła kres tym nadziejom. USA i całe NATO pragnęły oczywiście tworzyć rozmaite obszary współpracy i odpowiednie instytucje dialogu, wychodząc z oczywistego założenia, że nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta