Skanseny socjalizmu
Nie da się zrobić dobrego planu naprawy finansów publicznych i ożywienia gospodarki bez narażenia się grupom interesów, które w większym lub mniejszym stopniu są na garnuszku państwa, a które po sprywatyzowaniu mogłyby, oczywiście w okrojonym składzie osobowym, dobrze funkcjonować w sektorze prywatnym. Lista jest bardzo długa i są na niej między innymi górnicy, hutnicy, kolejarze, nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy sfery usług komunalnych, rolnicy. W każdym z tych sektorów zatrudnienie przekracza poziom równowagi, co skutkuje albo dotacjami z budżetu (na przykład w postaci nie zapłaconych podatków) albo silnym wzrostem cen w sytuacji monopolu na lokalnym rynku usług, albo wysokimi kosztami funkcjonowania.
Prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni rząd zaprezentuje średniookresowy plan ożywienia gospodarczego. Wielu ekonomistów zapewne będzie sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta