Sacrum z celulozy
Sacrum z celulozy
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
WOJCIECH WENCEL
Zimna wojna amatorów tak zwanej sztuki współczesnej ze społeczeństwem trwa i trudno przewidzieć, kiedy i jakim wynikiem się zakończy. Nie wiadomo bowiem, jak trwały jest mandat "wolności twórczej" przydzielony skandalistom przez polskie elity. Z jednej strony, prace współczesnych Marcelów Duchampów budzą coraz powszechniejszą dezaprobatę społeczną, a w ich autokomentarzach wyraźnie pobrzmiewa nuta desperacji, z drugiej - urzędy ze słowem "kultura" w nazwie nie ustają w finansowaniu "odważnych" ekspozycji, a sztucznie wywoływana aura skandalu przynosi tym przedsięwzięciom niezasłużoną sławę.
Perspektyw nie rozjaśnił dwugłos Moniki Małkowskiej i Macieja Rybińskiego ("Rz", 19.12.2001 r.). Od rzeczniczki skandalistów znów dowiedzieliśmy się, że "w czasach, gdy twórcy nie muszą obawiać się cenzury politycznej, zagraża im inna cenzura - kościelno-religijna". Ta retoryka jest już poważnie skorodowana. Odwoływanie się na każdym kroku do "swobodnej ekspresji twórczej" przypomina osławione "wartości chrześcijańskie", odarte z jakiegokolwiek sensu przez prawicowych polityków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta