Grunt to kompromis
Grunt to kompromis
Jak będą inwestowały fundusze emerytalne
Dziś w Brukseli ważne rozmowy polskich negocjatorów dotyczące obrotu ziemią. Być może uda się osiągnąć kompromis i w najbliższym czasie zamknąć negocjacje w tej dziedzinie.
Komisja Europejska jest bliska przekonania krajów "15", aby zgodziły się na polskie żądania 12 lat ograniczeń w zakupie ziemi rolnej i lasów przez cudzoziemców. Co stoi zatem na przeszkodzie do zamknięcia negocjacji? Chodzi o dzierżawę. Rolnicy, którzy na stałe przeprowadzą się do naszego kraju, mają zyskać prawo do kupna ziemi szybciej. Warunek - będą ją wcześniej dzierżawić przez 3 lub 7 lat, w zależności od regionu. Polska chce, żeby okres dzierżawy był liczony dopiero od momentu naszego wejścia do UE. Unia domaga się, żeby dzierżawa obejmowała także okres sprzed członkostwa Polski w Unii. Za takim rozwiązaniem opowiada się szczególnie Holandia, ale także Dania i Wielka Brytania. Kilkuset rolników z tych krajów już dzierżawi ziemię w naszym kraju, a kolejnych parę tysięcy zamierza to uczynić w najbliższych latach. Nasza zgoda umożliwiłaby im szybszy zakup ziemi na własność. Sprawa ma znaczenie symboliczne, bo realna skala problemu jest niewielka.
Polscy negocjatorzy przyznali wczoraj, że jest możliwa zmiana polskiego stanowiska i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta