Wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej
Wyzwania polskiej polityki zagranicznej
ANDRZEJ OLECHOWSKI
To smutne; wiek XXI rozpoczynamy podobnie tragicznie jak XX. Nowy Jork, Kosowo i inne przygnębiające powtórki z historii przypomniały nam, że polityka międzynarodowa to coś więcej niż dyplomacja. Coś więcej niż "racja stanu", zadanie zarezerwowane dla wtajemniczonych. To sprawa życia i śmierci. Każdego z nas.
Bezpieczeństwo
Tragedia z 11 września dostarczyła nam trzech praktycznych lekcji. Przede wszystkim musimy zwiększać wydatki na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne. Na dzisiejszym polu walki zwyciężają mobilne oddziały wszechstronnie wyszkolonych żołnierzy zawodowych. Dlatego w ciągu 8 - 10 lat musimy nasze wojsko sprofesjonalizować.
Stan służb policyjnych, granicznych, specjalnych i wszelakiego wsparcia jest równie mizerny jak wojska. Konieczne jest wyłączenie ich z konkurencji politycznej, nadanie im statusu służby wyłącznie państwowej. Polityczne nominacje na profesjonalne stanowiska podrywają zaufanie obywateli do służb, osłabiają poczucie bezpieczeństwa.
W działaniach międzynarodowych powinniśmy nadal starać się o przyjęcie do NATO naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Winniśmy też dążyć do zapewnienia, że wszyscy członkowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta